Poşet imalatı olan poşetler hayatımızda pek çok yerde işe yarayan taşıma araçlarıdır. Evlerde, mağazalarda ve diğer yerlerde hep hayatımızda yeri olan poşetler büyük ihtiyaçtır. Poşetin hayatımıza girmesi 1977 yıllarına kadar dayanır. İlk olarak Amerika’da üretilmeye başlayan poşetler daha sonra ülkemize girmiştir. Poşetler hayatımıza girdiği yıldan itibaren hızla artan bir üretim göstermiştir. Genel olarak plastik malzemeden elde edilen poşetlerin elde edildiği malzeme başka alanlarda da kullanılmaktadır.

 Poşetin Özellikleri

 Poşetler, polietilen denilen malzemeden elde edilir.

 Neme karşı dirençli bir üründür.

 Genellikle lif haline üretilmektedir.

 Esnek olması sebebiyle de kullanımı rahattır.

 Üretim maliyetleri düşüktür.

 Baskılı, düz ve değişik şekillerde üretilebilir.

 Hatalı olan poşetler atılmamaktadır. Geri dönüşüm tesisleri veya makineleri yardımı ile tekrar üretilme imkanı vardır.

 Yırtılmadığı veya yanmadığı sürece uzun zamanlar kullanılabilir.

 Poşet İmalatı

 Poşetlerin maliyetleri düşük olması sebebiyle üretim miktarları oldukça yüksektir. 1000 adet poşet yaklaşık 25 TL gibi bir fiyata mal olmaktadır. Ancak bu fiyatlar düz baskısız poşetler için geçerlidir. Üzeri baskılı olan poşet fiyatları değişkenlik gösterir. Poşet imalatında önemli olan tabii ki insan sağlığını tehlikeye atmamaktır. Kullanılan malzeme kalitesi ve üretim süreci poşet imalatı konusunda önem arz eder.

 Poşet imalatında ilk aşama ham maddenin iyi bir şekilde karıştırılmasıdır. Homojen bir karış elde edilmesi gerekir. Daha sonra bu karışım plastik poşet film makinesine gönderilerek orada işlenir. İşlemeden sonra rulo haline dönüşür. Bu aşamada ki film makinesi son derece önemlidir. Malzemenin en doğru şekilde işlenmesi son aşamada da hatalı ürün çıkarmayı engeller.

 Film makinesinden çıkan rulo baskılı olmak istenirse baskı makinesine gönderilir. Baskıdan sonra veya baskı yapılmadan hazırlanmış olan rulo halindeki poşetler şekil almak üzere şekil makinesine gönderilir. Şekil makinesinden istenen şekil verilmek üzere kesim işlemi yapılır. En son aşamada hatalı olan baskılı poşet varsa eğer geri dönüşüm makinesi ile tekrar üretilmek üzere dönüştürülebilir. Toptan poşet imalatı aşamaları son derece basit ve az zaman alan bir iştir. Önemli olan malzeme kalitesi, makine kapasitesi ve üretim aşamasında çalışan personellerin donanımlı ve yeterli bilgiye sahip olmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu
Nasıl Yardımcı Olabiliriz? Lütfen İletişime Geçiniz