Baskılı poşet üretimi için plastiğe ihtiyaç vardır. Plastik 21.yüzyıl ile beraber hayatımızda en çok kullanılan maddelerin başında gelir. Hafif ve kolay kullanım, esnek ve rahat işlenebilirliğinden dolayı en çok tercih edilen ve karşımıza sıkça çıkan maddelerden biri olan plastik aynı zamanda tüm dünya üzerinde oldukça yaygın olarak kullanılan ürünlerin arasında yer almaktadır. Plastiğin hayatımıza bu kadar girdiği bir dönemde yatırıcımlar ambalaj üretimine daha çok yönelmiştir.

Nasıl Üretilir?

Plastik hammadde, plastik karıştırıcı makinede bir film elde edene kadar karıştırılır. Plastik film makineler sayesinde rulo haline getirilir. Matbaa baskı makinesine film rulosu yerleştirilip baskı işlemine başlanır. Plastik film makinesinden çıkan film ruloyu veya matbaa baskı makinesinden çıkan baskılı poşet film rulolar plastik kesim makinesine yerleştirilir. Poşet imalatı bu şekilde olmaktadır. Üretim esnasında kenarda kalan fazla olan maddeler, yani fire olarak adlandırılan ürünler geri dönüşüm makinesine koyarak çevre kirliliğinin önüne geçmek için adım atılır.

Reklamlı Poşetler  

Poşet baskı olarak yapılan ürünler firmaların veya kurumların, amblem, broş gibi özelliğini gösteren reklamlı poşetlerdir. Bir elin geçebileceği tutamak bulunması nedeni ile el geçmeli poşet olarak adlandırılan bu ürün özellikle giyim, ayakkabı, market, iletişim, kırtasiye, kozmetik, çamaşır torbası ve bunun gibi sektörlerde rahatlıkla kullanılabilinen malzemelerdir. Poşet fiyatları kullanılan malzemenin kalitesine, poşetin ebatına ve malzemenin üzerindeki baskıya göre değişilebilmektedir.

Naylon Poşet Kullanımı

Naylon, İngilizce kelime olarak ‘nylon’ sözcüğünden türetilmiş isimdir. Mecaz olarak, düzmece, sahte anlamı katmak içinde kullanılırken esas olarak, bu sözcük kimyasal bir terimdir. Kimyasal ismi polihekzametien adipamit diye bilinir. Naylon yüksek mol kütleli poliamitlerden oluşur. Sıcağa, aşınmaya ve kimyasal maddelere karşı oldukça dayanıklı bir plastik malzemedir. Çoğunlukla lif halinde üretilen naylon, ilk olarak 1930’da Amerikalı kimyacı Wallace H. Carothers’e bağlı bir araştırma topluluğu tarafından geliştirilmiştir. Naylon poşet günümüzde hala rahatlıkla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır.

En Çok Tercih Edilen Poşet Türleri

Hışır poşet son zamanlarda daha çok talep edilen poşet türlerinden biridir. Hışır poşet hammadde yoğunluğu özelliği olarak çok ince ve zayıf olduğundan dolayı üzerine herhangi bir baskı yapılamamaktadır. Çoğunlukla çok hafif olan ve gramajı küçük esnaflar ve marketler tarafından tercih edilir.

Plastik poşet polietilen denilen petrol ürününden veya plastiklerin geri dönüşümünden elde edilir. Dış ortamda nem ve sıcaklığa karşı iyi direnç gösterir. Esnek ve dayanıklıdır. İlk kez 1977 yılında üretilerek ülke genelinde tüm marketlere dağıtılmaya başlanılmıştır. Ürün maliyeti, kullanım oranına göre düşük maliyet sağladığı için her yıl giderek plastik poşet kullanımı artmıştır.

Geçmişten Günümüze Poşet Kullanımı

Dünya genelinde birçok firma ve mağaza poşet kullanımı konusunda oldukça yaratıcı fikirler ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle mağaza poşeti çeşitleri tüm dünya üzerinde farklı renk ve desenler ile piyasa içerisinde yer alır. Aynı zamanda market poşeti uzun senelerdir aynı istikrarını koruyarak bir değişim göstermemiştir. Çoğu market poşeti üzerinde sadece market isim ve logoların olduğu görülür. Onun dışında sağlık açısından beyaz renk tercih edilmektedir. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan poşetler arasında en çok tercih edilenler ise kargo poşeti olmaktadır. Aynı zamanda bu poşetleri poşet fabrikası aracılığı ile toptan almak mümkündür. Toptan poşet almanın birçok avantajları vardır. Bunlardan biri maliyet ve baskı açısından daha uyguna gelir, toptan olmasından dolayı daha sonra yaşanacak herhangi bir ihtiyaç durumunda aynı üründen istenildiği kadar tekrar baskı yapılabilir.

Poşetlerin Yararı

Poşetler tüm insanların mutlaka kullanmış olduğu malzemelerden biridir. Bu nedenle birçok yerde poşetçi adı altında çalışan esnaflar oldukça düşük maliyet yaparak ürünlerin satışını sağlamaktadır. Poşetler bir yerden başka bir yere ürün ve malzeme taşınması için genellikle kullanılır. Bu nedenle günlük hayatta çok sık karşımıza çıkan ürünler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda tüm poşet çeşitleri doğa üzerinde yüz yıllar sonra yok olacağından dolayı, kullanım yapılan poşetlerin mutlaka geri dönüşüm fabrikalarına teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda çevre kirliliği yaratacağından dolayı bizden sonra gelecek nesiller için zararlı olacaktır. Bunun önüne geçmek için devletin hizmet verdiği kurumlar bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Nasıl Yardımcı Olabiliriz? Lütfen İletişime Geçiniz